A Duna Múzeumban már megvásárolhatók azok a gyönyörű retro hűtő-mágnesek, melyeket az ásványvizes gyűjteményünk részét képező legszebb címkékből és plakátokból válogattunk ki.
A Duna Múzeum ismeret- terjesztő blogja
Okt.26, Nov.6, Esztergom
Október 24, Kisköre
Október 13, Esztergom
Október 10, Sajfok
Október 4, Gátőrház
Planiméter a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság gyűjteményéből
Múlt századi hűtőmágnesek a Duna Múzeumból
Támogassa a hazai vízügytörténet kutatását és népszerűsítését! Adója 1 %-át ajánlja fel a Duna Múzeum Baráti Köre EgyesületnekAdószámunk:
18396780-1-11
Önkéntes munkára kedvet érző leendő munkatársak
jelentkezését várjuk.
Meteo blokk:
Pillanatnyi időjárási helyzet:
Országos
Vízügyi
Főigazgatóság.
Kedves múzeumlátogatók!
2018. április 1-től a Duna Múzeum állandó kiállítása bezárja kapuit, hogy teljesen megújuljon, ezért a következő egy évben a Látványtár, és előzetes regisztráció alapján a múzeumpedagógiai foglalkozások lesznek csak látogathatók. Az intézmény nyitvatartási rendje is változik, melyre ezúton hívjuk fel a figyelmet.
2018. április 1-től, hétfőtől csütörtökig, 8 és 16 óra között, pénteken 14 óráig tartunk nyitva. Szombat és vasárnap szünnap lesz. Az új nyitvatartási rend előreláthatólag egy évig lesz érvényben, az új állandó tárlat bemutatásáig.
Köszönjük megértésüket!
A Duna Múzeum bezár.. Vagy mégsem?
(A biztonsági rendszer videonaplói szerint kémkedő medvék settenkedtek a Múzeumban! :D )
Kedvcsináló a múzeumlátogatáshoz
Ismerje meg Látványtárunkat!
Legújabb kiállítási egységünk a múzeum gyűjteményeinek legérdekesebb tárgyait mutatja be a közönségnek interaktív multimédiás eszközök segítségével. Fedezze fel Ön is a Duna Múzeum eddig nem látott kincseit!
A Látványtár hétköznap kollégáink vezetésével tekinthető meg, az állandó kiállításra váltott belépőjeggyel.
Bejelentkezés: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Tanulás új élménye!
Vízvizsgálat nagyítóval, mikroszkóppal, laboreszközökkel, maketteken, modelleken keresztül. Megtapasztalható érdekességek, kézzelfogható tapasztalatok a természet és a környezetvédelem világából – a Duna Múzeum új foglalkoztató termében. Választható foglalkozások és további információk a Múzeumpedagógia menüpont alatt.
A fejlesztés a TIOP-1.2.2-09/1-2010-0003 számú projekt keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, 2011-ben valósult meg.
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a csoportokat csak előzetes bejelentkezéssel tudjuk fogadni.
Foglalkoztató és
Látványtár
hétfőtől csütörtökig
08:00 - 16:00
pénteken
08:00 - 14:00
A Duna Múzeumban már megvásárolhatók azok a gyönyörű retro hűtő-mágnesek, melyeket az ásványvizes gyűjteményünk részét képező legszebb címkékből és plakátokból válogattunk ki.
Mintaprojekt indult a Duna Múzeum gondozásában
Az EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 "Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek" elnevezésű mintaprojekt gyakorlati lebonyolítása kezdődött meg a Duna Múzeumban. A hat szakmai napból álló projekt első alkalmán a Than Károly Ökoiskola Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola diákjai vettek részt, akik október 4-én reggel autóbusszal érkeztek Esztergomba, és mindjárt a gátőrháznál kezdték a napot.
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tatai szakaszmérnökségének esztergomi gátőrházában előbb Molnár András szakaszmérnök érdekes előadását hallgathatták meg a gyerekek. Az alkalomra egy olyan nagyméretű makett is készült, amely segítségével számos vízépítészeti megoldást, műtárgy-típust, védekezési módot és gáttípust ismerhettek meg a diákok. Ezt követően Dávid Balázs gátőr tartott előadást és bemutatót a gátőrök feladatairól, életéről, mindennapjairól.
A délelőtt hátralévő részében a táti Duna-szakasz fejlesztésével, a töltésépítés hátterével és hatásával ismerkedhettek a diákok interaktív terepbejárás során. Az elméleti tudnivalók mellett a gyerekek megtanulták a gyakorlatban is, hogyan kell árvíz esetén homokzsákolni, illetve a szakemberek beszéltek a védekezési módszerekről, gáttípusokról. Az interaktív élményóra keretében a szakiskolások megnézhették az ún. mérőhajót munka közben is, miközben sokat kérdeztek a jelenlévő szakemberektől és Fehér Györgyi múzeumpedagógustól.
A nap második felében a projektet lebonyolító múzeumpedagógus ismertette a diákokkal a Duna Értéktár játékos vetélkedő szabályait. Az értéktárat a Duna Múzeum munkatársai azzal a céllal állították össze, hogy egy sokoldalú tudás-gyűjteményt hozzanak létre a szakiskolások részére. Az értéktár sok, fiatalok számára is érdekes információkat tartalmaz a természeti értékekről, vízgazdálkodásról, hagyományos gazdálkodási módokról és foglalkozásokról, de az anyag kitér a közlekedésre, a sportokra és az ivóvíz/csatornázás témakörére is. A ma ismertetett vetélkedő két részből áll, a diákok a projekt indulásakor az első helyszínen megkapták a Duna Értéktár nyomtatott verzióját. A kreatív feladatokra ötfős csoportokban otthon vagy az iskolában készülhetnek fel, közös munkájuk eredményét pedig a Duna Múzeumban, a projekt utolsó napján mutatják majd be. A vetélkedőt eredményhirdetés és díjazás zárja a projekt befejezéseként.
Mintaprojekt indult a Duna Múzeum gondozásában
Az EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 "Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek" elnevezésű mintaprojekt a második állomásához érkezett a héten. A Duna Múzeum munkatársai által vezényelt program október 10-én a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Sajfoki szivattyútelepén zajlott. A hat szakmai napból álló projekt első alkalmán a Than Károly Ökoiskola Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola diákjai vettek részt, a második gyakorlati napon a Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrum Pálfy-Vízügyi Szakgimnáziumának tanulói gyűjthettek hasznos tapasztalatokat.
A Vizek és emberek munkacímmel megtartott szakmai napon a diákoknak megérkezésüket követően Kovács Ferenc, a mezőtúri szakaszmérnökség munkatársa mutatta be a sajfoki kiállítást, és mesélt a szakaszmérnökök mindennapi feladatairól, életéről, felelősségéről, valamint az árvízi helyzetekről. A fiatalok ezt követően vetített, képes előadás keretében hallhattak a 2006-os árvízről szakmai előadást Vízy Zsigmondtól a vízügy fotóművészétől, aki több évtizede készít képeket, filmeket a vízügy történéseiről. A délelőtt folyamán a diákoknak könnyedebb feladat is jutott, P. Tóth Tibor mérnöktanár vezetésével egy digitális kalandjátékban vehettek részt, melyet a szintén a Pálfy-Vízügyi Szakgimnáziumban tanító szakember fejlesztett. Ennek során a fiatalok felfedezhették a szivattyútelep környékét és megismerkedtek a telep műszaki tárgyaival, épületével. A közös ebédet követően homokzsákolási technikákat és védekezési módszereket ismertek meg a gyerekek, illetve interaktív élményóra keretében tanulhattak a különböző gáttípusokról. Erre az alkalomra egy nagyméretű makett is készült, amelyen keresztül a vízügyi igazgatóság munkatársa mutatott be számos vízépítészeti megoldás, műtárgy-típust, védekezési módot, gáttípust. A fiatalok ezután megismerkedtek a legfontosabb szerszámokkal, eszközökkel és maguk is nekiláttak a lapátolásnak. Közben a szakemberekkel beszélgetve sajátították el a homokzsákolás módját, többek között azt, hogy milyen magas lehet a nyúlgát, meddig töltsük a zsákot, miért veszélyes hulladék az árvízjárta homokzsák, és hogy milyen probléma esetén hogyan érdemes védekezni. A nap végére a résztvevők a saját bőrükön is tapasztalhatták, hogy a jó védekezés sikerének egyik titka, ha együtt tudnak működni a védekezésben résztvevők. A szakmai nap koordinátora Fehér Györgyi, a Duna Múzeum múzeumpedagógusa volt.
Duna Múzeum
Danubius Mysticus, avagy az eltűnt láda rejtélye
Kreatív nyomozós kalandjátékra invitálunk mindenkit a Múzeum kiállítótereiben, miközben szükség lesz megfigyelőképességedre, logikádra, érzékszerveidre és ösztöneidre.
Kalandorlap és múzeumi térkép a kézben, és már indulhatunk is megoldani a majd 200 éves rejtélyt! Ha szereted az interaktív társas- vagy a nyomozós kalandjátékokat, a Duna Múzeumban a helyed osztálytársaiddal, barátaiddal, vagy akár a családoddal együtt!
A Duna Múzeum és a Játékkunyhó közösen fejlesztett kalandjátéka egészen 1838 tavaszáig utaztat vissza, hogy ott oldjátok meg együtt a rejtélyt, vajon ki lopta el a láda tartalmát. A játékban segítségetekre lesz egy titokzatos múzeumlakó állat is, csak a nyomát kell követnetek! Ajánljuk osztályoknak, családoknak, baráti társaságoknak.
Danubius Mysticus: ha ügyes vagy, a titok kiderül!
1838. március 13. Esztergom
Mi az ott? Valamit sodor a megáradt Duna vize! A sok faág és egyéb hordalék közül kitűnik egy furcsa tárgy. Ahogy közeledik a parthoz, egyre jobban látszik, ahogy egy faládikót dobál a sebesen áradó folyó. A fiatal legény, aki épp homokzsákokat pakol, egy hálót kerítve megpróbálja közelebb húzni a parthoz a ládát. Sikerült! A láda partot ért. Egyre többen gyűlnek a titokzatos tárgy köré. Vajon kié lehet? Vajon honnan érkezett? Vajon mit rejthet?
A ládát anélkül, hogy kinyitnák, elviszik a segélyosztó központba. Megvizsgálják, találnak-e rajta zárat, feliratot, bármit, ami utalhat a tulajdonosára. De nincs siker. Finoman felfeszítik a fedelét és a szalmabélés között megpillantanak egy szépséges tárgyat. Különösen értékes dísze lehetett tulajdonosa házának. Most itt van Esztergomban, az árvíz ide sodorta. Úgy döntenek, hogy a ládát bezárják egy múzeumi terembe. De jaj! Másnapra a ládának és a benne lévő tárgynak hűlt helye! Sürgés-forgás, kérdezgetés, nyomozás, ám a tettes kilétére nem derül fény.
1896. nyara, Budapest / Esztergom
Az eltűnt láda titka nem oldódott meg az elmúlt évtizedekben. Pedig még maga a briliáns londoni detektív, Sherlock Holmes, aki intelligenciájáról, megfigyelőképességéről és logikájáról ismert, sem tudta az ügyet felgöngyölíteni. Pedig a nyomozás költségeihez a budapesti ezredéves, millenniumi kiállítás szervezői, valamint a hazai folyószabályozás és ármentesítés szakemberei, azaz maguk az ármentesítő és belvízrendező társulatok is hozzájárultak. De a briliáns angol elme életében először kudarcot vall!
2017. Esztergom
Rabul ejtő kalandok a Duna Múzeumban
Múlt szombaton a Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozat részeként a Duna Múzeum is várta a játékos ismeretszerzésre vágyó családokat, gyerekeket, esztergomiakat és a városba látogatókat. Az ebéd után kezdődő programok közül a legsikeresebb a múzeum állandó tárlatára épülő, a Játékkunyhóval közösen fejlesztett, nyomozós játékunk, a Danubius Mysticus, illetve a már megszokott kézműves játékok voltak. A nyáron debütált Danubius Mysticus, avagy az eltűnt láda rejtélye ismét sokakat csábított kalandra, érkeztek vendégek többek között Miskolcról, Veresegyházáról, Gyöngyösről, Budapestről, valamint szűkebb térségünkből, Párkányból, Annavölgyről, Nyergesújfaluról és természetesen Esztergomból is. A Duna Múzeum történész és restaurátor szakemberei által tartott, interaktív beszélgetés a papírmalmok történetéről és a vízjeles papírok kialakulásáról szintén sok érdeklődőt vonzott. A gyerekek számára szokás szerint kézműves programokkal készültünk, idén a rendezvény tematikájának megfelelően a kisebbek kipróbálhatták, milyen érzés régi papírra mártogatós lúdtollal írásjeleket vetni.
A Danubius Mysticus játékos nyomozást teljesítő csapatok közül a feladatot sikeresen teljesítve több kalandor vissza is jelzett: ”Nagyon jól éreztük magunkat a nyomozás során, sok érdekességet láttunk, köszönjük az élményeket! - Jó volt a kaland, a kis nyomozó imádta kergetni a patkányt! - Nagyon tetszett, izgalmas volt! - Kevés olyan játék van, amelyet a gyerekek mellett a felnőttek is élveznek, ezt a kalandot mi felnőttek is kíváncsian követtük, nagyon tetszett!...”