Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum - Duna Múzeum > Történeti Képgyűjtemény > A munkagödör felvízi körgátjának átvágása után megindul a vízfolyás a munkagödrön és duzzasztóművön át (Tiszalöki vízlépcső építése) > [DM_TK_2012.1.1.23]

A munkagödör felvízi körgátjának átvágása után megindul a vízfolyás a munkagödrön és duzzasztóművön át (Tiszalöki vízlépcső építése)



Description
Fekete-fehér fotó a "Tiszalöki vízlépcső építése" című albumból. A Tiszalöki Vízlépcső a Keleti- és Nyugati Főcsatornával, valamint az ehhez csatlakozó öntözőfürtökkel együtt alkotja a tiszalöki öntözőrendszert. A Vízlépcső a felette lévő folyószakaszban kb. 10 millió m3 víz mederduzzasztásával lehetőséget nyújt: 46 m3/sec vízhozam gravitációs kivezetésére az öntöző főcsatornákon, állandó hajóút biztosítására a Tisza 80 és a Bodrog 50 km hosszú folyószakaszán, évi átlagban 45 millió kWh villamosenergia termelésére, 28 m3/sec vízátadásra a Körös-völgybe. A vízlépcső Tiszalöktől nyugatra, a Tisza 518,2 fkm szelvényében a rázompusztai kanyarulat 2,9 km hosszú átvágásában létesült, amit az öntöző főcsatorna legmegfelelőbb kiindulási helye határozott meg. A vízlépcső a duzzasztóműből, a hajózsilipből, a vízerőtelepből és a mederelzáró keresztgátakból áll. A duzzasztóművet 1954 tavaszán, a hajózsilipet 1958-ban, a vízerőtelepet pedig 1959-ben helyezték üzembe.
Material / TechniqueDimensions
Papír / fotóh: 8,9 cm, sz: 11,8 cm; Album mérete: h: 35,5 cm, sz: 24,8 cm, vastagsága: 3 cm

Készítés

... whoKönyvkötő KTSZ
... when1950-es évek
... whereTiszalök

Készítés

... whoKönyvkötő KTSZ
... when1950-es évek
... whereBudapest

Part of ...

Open in MuseumDigitar